قبلی
کاتالوگ محصولات
کاتالوگ محصولات
مشاهده
جدول بتنی
جدول بتنی
مشاهده
کفپوش بتنی
کفپوش بتنی
مشاهده
بلوک لیکا
بلوک لیکا
مشاهده
چهارشنبه هشتم دی ۹۵
(1)
(0)
بلوک لیکا
 

تعریف
بلوک های سبک لیکا از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران است .این بلوک ها از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید. یرای حفظ سبکی این قطعات،ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می شود. وزن فضایی بلوک های بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلو گرم بر متر مکعب است .مقاومت این بلوک ها حداقل 30 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است و در صورت نیاز ، با طرح اختلاط مناسب می توان به مقاومت هایی تا 100 کیلو گرم بر سانتی متر مربع نیز رسید .بلوک لیکا در دو شکل تو پر و تو خالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می گردد. ضخامت جداره بلوکهای تو خالی برای بهره گیری بیشتر از وی‍‍ژگیهای عایق کاری آنها بیش از بلوک های سیمانی معمولی است،که این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.بلوک های سبک لیکا در انواع مختلف دیوارهای پیرامونی وتیغه ای تولید شده و دارای کاربرد های گسترده ای در انواع دیوارهای پوشش خارجی ،جدا کننده، نما ،دو جداره ،عایق ،ضد آتش و نیز سقف های سبک بتنی (تیر چه و بلوک )می باشند.

مقاومت
بلوک‌های لیکا طبق آخرین استانداردهای موجود تولید می‌شوند و دارای مقاومت مطلوب در برابر بارهای وارده هستند. پایین بودن مدول کشسان این بلوک، به عنوان اجزاء پرکننده در ساختمان‌های مناطق زلزله خیز موجب افزایش دورة نوسانی ساختمان و به عبارت دیگر کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان می شود.
 

 

کارپذیری فیزیکی و کارپذیری با انواع ملات
عملیات برش، میخ کوبی، سوراخ کاری و شیارزنی مسیرهای کابل و لوله‌های تأسیساتی بر روی بلوک‌های لیکا به راحتی انجام می‌شود. بلوک‌های لیکا به آسانی با فرز بریده می‌شوند و در صورت استفاده از تیشه تنها از محل ضربه می شکنندکه این ویژگی باعث کاهش پرت مصالح به میزان چشمگیری می شود. اجرای انواع ملات و اندودهای متداول بر روی بلوک لیکا به دلیل بافت زبر رویه بلوک و جذب آب مناسب آن به آسانی انجام‌پذیر است. به دلیل نزدیکی ضریب انبساط حرارتی بلوک لیکا با ملات و نیز افت خزش ناچیز آن، از ایجاد ترک در ملات و اندود در دراز مدت جلوگیری می‌شود.
مقاوم در برابر آتش
مقاومت اجزای سازه‌ای در برابر آتش سوزی بر اساس مدت زمانی سنجیده می‌شود که این اجزاء می‌توانند آتش را بدون سوختن و فرو ریختن تحمل کنند. دانه‌های لیکا در دمای c12000 تولید می‌شوند و می‌توانند شوک حرارتی تا دمای c11000 را تحمل نمایند و فرآورده‌های لیکا به ویژه اجزاء بتنی ساخته شده با این دانه‌ها مقاومت خوبی در برابر آتش دارندکه این امتیاز حافظ امنیت جانی ساکنین در آتش سوزیهای احتمالی می‌باشد.
 

وزن کم
با استفاده از بلوک‌های سبک لیکا، به دلیل وزن کم و سهولت کار، هزینه و زمان اجراء کاهش می‌یابد و حمل و نقل آسان می‌گردد. همچنین سبکی این بلوک‌ها نقش مؤثری در کاهش وزن ساختمان دارند. از آنجا که نیروی زلزله وارد بر سازه، رابطة مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از بلوک لیکا نیروی مؤثر زلزله و در نتیجه ابعاد سازه کاهش می‌یابد. وزن دیوار چیده شده با بلوک لیکا در مقایسه با مصالح سنتی مانند آجر 2.5 برابر کمتر است.

 
 
عایق حرارتی
بافت داخلی اسفنجی شکل دانه­های لیکا علاوه بر بروز ویژگی هایی همچون وزن کم، مقاومت در برابر آتش و دوام و پایداری شیمیایی باعث کاهش ضریب هدایت حرارتی میگردد. از این رو بتن سبک ساخته شده با سبکدانه لیکا، بر اساس آزمایشات مرکز تحقیقات دارای ضریب هدایت حرارتی w/m.k 0.17-0.15 ، می­باشد.
استفاده از بلوک لیکا در عایقکاری دیوارهای پیرامونی، مورد تأیید سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور قرار گرفته و بدون استفاده از هر گونه عایق دیگری، دیوار چیده شده با بلوک لیکا به عنوان دیوار عایق همگن محسوب شده و الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را تأمین می‌نماید.
بلوک های متنوع لیکا متناسب با نیاز اقلیمی هر منطقه پاسخگوی تامین شرایط آسایشی منطبق با مبحث 19 مقررات ملی ساختمان میباشند. طبق محاسبات مندرج در مبحث 19 مقاومت حرارتی و ضریب انتقال حرارت سطحی بلوک های لیکا مطابق با جدول زیر میباشد.
عایق صوتی
مسائل آکوستیکی در یک ساختمان را می توان به دو گروه تقسیم کرد، یکی کنترل نوفه یا صدای ناخواسته و دیگری فراهم نمودن شرایط آکوستیک داخلی یک فضا است، که به منظور صدارسانی مطلوب می­باشد. برای کنترل نوفه ابتدا باید حداکثر نوفه قابل تحمل در فضای مورد نظر مشخص شود. این ارقام در آیین نامه­ های آکوستیکی هر کشور ارائه شده است. پس از آن باید نوفه منطقه­ ای که ساختمان در آنجا ساخته می­شود مشخص گردد. این نوفه که بیشتر ناشی از نوفه ترافیک است، باید توسط اجزای ساختمانی (دیوار و پنجره و ...) کاهش یابد. این کاهش باید به حدی باشد که به ارقام ارائه شده در آیین نامه ­های آکوستیکی کشور برسد.
به طور کلی تخلخل موجود در سبکدانه لیکا باعث میشود، اصطکاک، انرژی ذرات هوایی که بر اثر صوت به داخل حفرات رفته و خارج می­شود را مستهلک و تبدیل به گرما نماید. ویژگی سطح بلوک و خواص دانه‌های لیکا باعث جذب صوت می‌گردد. بر اساس نتایج مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن،‌میزان افت صدا در دیوار ساخته شده از بلوک لیکا به ضخامت 15cm برابر با 46 دسی‌بل است. از اینرو با استفاده از بلوک لیکا در دیوار چینی الزامات مبحث 18 مقررات ملی ساختمان برآورده خواهد شد.
 

مشخصات
بلوک لیکا در دو شکل تو پر و تو خالی برای کاربرد در دیوار و سقف تولید می گردد. ضخامت جداره بلوکهای تو خالی برای بهره گیری بیشتر از وی‍‍ژگیهای عایق کاری آنها بیش از بلوک های سیمانی معمولی است،که این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.بلوک های سبک لیکا در انواع مختلف دیوارهای پیرامونی وتیغه ای تولید شده و دارای کاربرد های گسترده ای در انواع دیوارهای پوشش خارجی ،جدا کننده، نما ،دو جداره ،عایق ،ضد آتش و نیز سقف های سبک بتنی (تیر چه و بلوک )می باشند.
 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
طراحی توسط سایت ساز یوتاب